Kişiye özel ilana karşı çıktı, o ‘kişi’ yerine bölüm başkanı oldu

İSTANBUL – Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Set, 2019’da üniversitede bölüm başkanlığı yapıyordu. Bu sırada O.K. isimli akademisyenin psikoloji bölümüne alınması için kişiye özel ilan verildi.

Bölüm başkanı Doç. Dr. Zeynep Set, fakülte dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatandaş’a itiraz ederek, bu ilanın uygunsuz olduğunu ve O.K.’nin kadroya alınması halinde bölümün, YÖK tarafından akreditasyon yetkisi verilen Türk Psikologlar Derneği’nce akredite edilemeyeceğini aktardı.

İddiaya göre Dekan Celalettin Vatandaş, Zeynep Set’e, kadroya kimlerin alınacağı konusunda kararın dekanlığa ait olduğunu söyledi ve ilan için kurul kararı çıkartılmasında ısrarcı oldu. Yaşananların ardından O.K. 23 Temmuz 2019’de bölüme alındı.

GÖREVDEN ALINDI, MOBBİNG BAŞLADI

2022 yılına gelindiğinde ise Zeynep Set’in iddiasına göre, bu kez de Dr. O.K.’ya doçentlik kadrosu ilanı açılması için baskı yapıldı. Zeynep Set bir kez daha O.K.’nin alanının farklı olduğu gerekçesiyle karara itiraz etti ve akreditasyonlarının iptal edilebileceğini, öğrencilerin de bu durumdan zarar göreceğini belirtti.

Ancak baskılar sonucu bir kurul kararı daha alınarak O.K. için ikinci kez kişiye özel ilan açıldı. İlanın hemen ardından da Zeynep Set bölüm başkanlığından alındı ve yerine artık doçent olan O.K. getirildi. Ardından da dekanlık, görevden aldığı Zeynep Set hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçlaması dahil 6 farklı soruşturma başlattı. Zeynep Set, bu soruşturmaların hiçbirinden ceza almadı.

‘ÖĞRENCİLERE YALAN İFADE BASKISI YAPILDI’

Mobbingin devam ettiğini “Artık nefes alamaz hale getirildim” sözleriyle anlatan Zeynep Set, yaşadıklarını 25 Mart’ta raporlaştırdı. Set, YÖK Denetleme Kurulu’na gönderdiği raporda şu ifadeleri kullandı:

“2024 yılı güz dönemi boyunca kimi öğrencilere derslerimde bilgim ve iznim olmadan ses kayıtları aldırıldı. WhatsApp’ta ders grupları üzerinden yapılan yazışmalar bölüm başkanlığına ve onun aracılığı ile dekanlığa iletildi. Verdiğim politik psikoloji ve toplumsal cinsiyet psikolojisi derslerinde bilimsel referansları kullanmam bana suç olarak döndürülerek, öğrencilere baskı ve korkutma yoluyla tanıklık ifadeleri yazdırıldı.

Rektör yardımcısı ve fakülte dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatandaş, odasına öğrencileri çağırarak, onurumu kıracak ve namusuma leke sürmeye yönelik iddialarda bulunmaya devam etti. Öğrencilerin sırayla rektör yardımcısının odasına çağrıldığı, kamera görüntüleri ile sabit. İki öğrenci, Rektör Yardımcısı Celalettin Vatandaş tarafından zorla ifade verdirildiğini yazılı olarak da anlattı.”

‘KÜÇÜK DÜŞÜRÜLDÜM, ONURUM ZEDELENDİ, NAMUSUMA LEKE SÜRÜLMEYE ÇALIŞILDI’

Dekanlık 22 Mart’ta ise Zeynep Set hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla soruşturma başlattı. Soruşturma herhangi bir belgeye dayandırılmadı. Yetki aşımları ve keyfi yönetim yüzünden tüm akademisyenlerin mağdur olduğunu belirten Zeynep Set, “Gelinen noktada akademisyen olarak küçük düşürülmüş, onurum zedelenmiş, namusuma leke sürülmeye çalışılmış, derslerimden alınmış, öğrencilerimden koparılmış oldum. Giderek şiddetlenen bu görevi kötüye kullanma ve mobbing süreci psikolojik sağlığımı olumsuz etkilemekte, maddi manevi kayıplara uğramama neden olmakta ve bilimsel çalışmalarımı sekteye uğratmaktadır” dedi.

Akademisyen Zeynep Set, uğradığını öne sürdüğü mobbing ve baskılarla ilgili olarak hukuki süreç başlattı. Set’in açtığı üç ayrı davada yargılama devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x